FANDOM


Norymberga (niem. Nürmberg) jest drugim największym miastem Bawarii, a jednocześnie stolicą Frankonii.

Jeśli rozpoczynamy naszą podróż po Bawarii od Monachium - podróż z tego miasta do Norymbergii nie powinna zabrać nam zbyt wiele czasu. Najpopularniejszym środkiem lokomocji jest pociąg. Deutsche Bahn prowadzi sprzedaż regionalnych biletów. Za opłatą 30€ można nabyć Bayern Ticket i podróżować w 5 osób po całej Bawarii. Należy jednak pamiętać, że w tygodniu Bayern Ticket działa dopiero od 9 rano.

Jeśli jednak zdecydujemy się na podróż autem z Monachium do Norymbergii prowadzi autostrada.
Norymberga widok z zamku

Widok z dziedzińca zamku na stare miasto

Ważniejsze miejscaEdytuj

 • Zabytki
  • Zamek
  • Schöner Brunnen
  • kościół Św. Sebalda
  • kościół Św. Wawrzyńca
  • dom Albrechta Dürera
  • Fembohaus
  • Nassauer Haus
  • dom Tucherów
 • Muzea
  • Muzeum Miejskie (Stadtmuseum)
  • Muzeum Narodowe (Germanisches Nationalmuseum)
  • Muzeum Nowe (Staatliches Museum für Kunst und Design Neue Museum)
  • Muzeum Historii Komunikacji Miejskiej
  • Muzeum Zabawek

Gdzie i co zjeśćEdytuj

Lebkuchen (zwane także Pfefferkuchen)Edytuj

Lebkuchenscan

Nürnberger Lebkuchen

Tradycyjne niemieckie pierniki sięgające swą historią XIII wieku. Wynalezione przez frankońskich mnichów stanowią obecnie najpopularniejszą pamiątkę z Norymbergi. Zawierają miód, orzechy ziemne lub laskowe, migdały, suszone owoce oraz przyprawy takie jak goździki, imbir, anyż, kolendra, kardamon, ziele angielskie. Istnieje również odmiana pierników wykonywana bez użycia mąki, zwana Elisenlebkuchen. Od 1996r Nürnberger Lebkuchen są zarejestrowane w systemie ochrony regionalnych produktów rolnych, Oznaczenia pochodzenia geograficznego produktów rolnych w Unii Europejskiej, i mogą być tylko wytwarzane w granicach miasta.

Huetten Edytuj

Jeśli po całym dniu zwiedzania mamy ochotę na coś konkretniejszego i regionalnego - nie wydając przy tym więcej niż 10 Euro za obiad z regionalnym piwem to właśnie trafiając do Huetten jesteśmy we właściwym miejscu. Jest to niewielkie lecz bardzo klimatyczne miejsce najczęściej zaludniane przez tubylców. Właśnie z tego względu jeśli planujemy odwiedzić Huetten na kolację to warto wcześniej zarezerwować stolik - jednak bez obaw, wystarczy zadzwonić lub zajrzeć nawet tego samego dnia.

Co zjeść?
Norymbergery z Sauerkraut i Kartoffelsalad

6 Norymbergerów z Sauerkraut i Kartoffelnsalat

Przy pierwszej wizycie polecam 6 Norymbergerów z Sauerkraut - czyli gotowaną kwaśną kapustą i Kartoffelnsalat - czyli sałatką ziemniaczaną. Proszę się nie dziwić jeśli po zamówieniu 6 kiełbasek na talerzu przyjedzie 7 - taki to już jest klimat tego miejsca.

Dla osób naprawdę rządnych wyzwań i przygód polecam Fränkisches Schäufele. Jest to specjalnie przygotowane danie z wieprzowej łopatki, typowe jedynie dla Frankonii i niedostępne w pozostałej części Bawarii. &nbsp Kolejną potrawą już nie tak egzotyczną dla Polaków jest oczywiście schwein Haxe - czyli golonka. Jeśli chcemy poczuć się jak w domu to oczywiście Schnitzel Wiener Art mit Kartoffelnsalat będzie jak znalazł, jest to potrawa podobna do polskiego kotletu schabowego podana z sałatką ziemniaczaną. Polecam szczególnie ze względu na ziemniaczaną sałatkę. Huetten jest sławne nie tylko z ogromnych porcji podawanych dań, ale również z piwa. W Huetten można spotkać wiele rodzajów piwa głównie z lokalnych małych browarów.

W tym roku Huetten zmieniło lokalizację - aktualnie znajdują się jeszcze bliżej starego miasta (Stare Miasto to bardziej okolice Zamku niż ścisłe centrum). Lokal zrobił się większy jednak nadal przed wizytą powinniśmy zrobić rezerwację - szczegółnie w weekendy trudno znaleźć wolny stolik.

Jedzenie jest nadal bardzo smaczne, a ceny pozostają przyjazne dla portfela.

Odwiedź ich na:Huett'n

W tym miejscu znajdą się wszystkie artykuły dotyczące Norymbergii - począwszy od atrakcji turystycznych, po wskazówki gdzie zjeść i co zjeść przy tym nie obciążając mocno portfela.

Udanej zabawy przy czytaniu i edytowaniu!

Wszystkie elementy (1)

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.